Zmęczona kłótniami

Zmęczona kłótniami
W każdym związku, nawet tym bardzo udanym i zgodnym, pojawiają się konflikty i nieporozumienia. Ich siła oraz częstotliwość jest uzależniona przede wszystkim od osobowości i temperamentu partnerów. Co zrobić, gdy jesteś zmęczona ciągłymi kłótniami?
/ 22.06.2010 10:42
Zmęczona kłótniami

Kłótnie kreatywne

Jeśli jest to świadomy i dojrzały związek, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że sprzeczne zdania na ten sam temat są podstawą do dyskusji i wypracowania pewnych wspólnych rozwiązań. Jest to również doświadczenie, które może być pomocne w unikaniu podobnych sytuacji w przyszłości.

Kłótnie nie wnoszące nic

Często jednak zdarza się tak, że tych konfliktów w związku jest bardzo wiele i nie przynoszą one żadnych pozytywnych skutków, a jedynie ból, cierpienie i smutek. Jeśli taka sytuacja ma miejsce przez bardzo długi okres czasu, wówczas szanse na to, aby była jakakolwiek motywacja do zmiany i poprawy stosunków bardzo się zmniejsza.

Im więcej nierozwiązanych konfliktów, tym związek staje się słabszy, a relacje w nim przykre.

Cykliczne kłótnie

Jeśli problem pojawia się cyklicznie i nie zostaje w żaden sposób rozwiązywany, a tylko „ucicha”, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Może okazać się, że dla partnerów już nie jest tak istotne dbanie o pozytywne emocje w związku, że już na tym nie zależy. Często takie sytuacje mają „podwójne dno” i problem jest dużo głębszy niż się wydaje na pozór.

Jedyną metodą, która pozwoli na próbę rozwiązania przykrej sytuacji jest szczera rozmowa między partnerami. Jest to możliwe jedynie wtedy, jeśli obydwoje widzą taką potrzebę i chęć zmiany na lepsze.

Zobacz też : Publiczne kłótnie

Zachowuj się spokojnie!

Dobrym rozwiązaniem jest przyjrzenie się swojemu zachowaniu na spokojnie, bez emocji, obiektywnie. Może to być opinia przyjaciółki, która nie jest tak bardzo zaangażowana w sprawy naszego związku. Istnieje duża szansa, że wskaże ona pewne elementy naszych reakcji, które mogą prowokować do konfliktu, a nie łagodzić go. Jeśli zanalizujemy swoje zachowanie, istnieje duża szansa, że znajdziemy sposób na to, jak znaleźć nić porozumienia z partnerem.

Należy się również wzajemnie wsłuchiwać w swoje potrzeby. Jeśli myślimy tylko i wyłącznie o sobie, a nie bierzemy pod uwagę uczuć drugiego człowieka, może się okazać, że jest to dla niego ogromny problem, natomiast nie mówi o tym wprost, natomiast próbuje na to zwrócić uwagę przez zakamuflowane zachowanie.

Im więcej kłótni w domu, tym bardziej spada motywacja do działania. Jeśli natomiast ludziom zależy na ich naprawieniu, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystko powróciło do normy. Należy jednak pamiętać, że rzadko konflikty mają jedną przyczynę, często są one bardzo złożone i obie zaangażowane strony mają w nich swój udział. Dlatego też obie osoby powinny uczestniczyć w ich rozwiązywaniu.

Zobacz też : Zasady kłócenia się

Redakcja poleca

REKLAMA